مقایسه DVI و VGA

VGA و DVI: تفاوت این دو درگاه چیست؟

برای انتقال ویدئو از یک منبع به یک دستگاه نمایشگر (مانیتور) می‌توانید از هر دو کانکتور DVI و VGA استفاده کنید، اما تفاوت بین DVI و VGA چیست و هرکدام چه ویژگی‌هایی دارند؟ برای دانستن جواب این پرسش در ادامه این مقاله با دانش رایانه فروشنده انواع محصولات استوک همراه باشید. شما می‌توانید تجربه خرید انواع مانیتور استوک و کیس استوک را در دانش رایانه با ضمانت سلامت و اصالت و ارسال سریع به کل کشور تجربه کنید.

DVI در برابر VGA

درگاه‌های VGA و DVI برای انتقال ویدیو از یک منبع مانند رایانه به یک دستگاه نمایشگر مانند مانیتور، تلویزیون یا پروژکتور طراحی شده‌اند. تفاوت عمده این دو پورت کیفیت تصویر و روش انتقال سیگنال ویدئویی آن‌هاست.

درگاه‌ها و کابل‌های VGA می‌توانند سیگنال‌های آنالوگ را انتقال دهند، در حالی که DVI می‌تواند هم‌ سیگنال‌های آنالوگ و هم سیگنال‌های دیجیتال را منتقل کند. در مقایسه با VGA، DVI جدیدتر است و تصاویر بهتر و واضح‌تری ارائه می دهد. شما به راحتی می‌توانید این دو پورت را از هم تشخیص دهید زیرا VGA آبی و DVI سفید رنگ است.

برخلاف HDMI، نه VGA و نه DVI از صدا پشتیبانی نمی‌کنند. بنابراین، هنگام اتصال به تلویزیون، پروژکتور یا سیستم سینمای خانگی، می‌توانید از کابل HDMI برای انتقال سیگنال‌های صوتی و تصویری یا کابل VGA/DVI برای انتقال تصویر و کابل صوتی جداگانه برای انتقال صدا استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: HDMI یا DisplayPort : از کدام برای مانیتور استفاده کنم؟

عملکرد پورت‌ها

وقتی به بررسی DVI و VGA می‌پردازیم، هر دو درگاه به یک شکل کار می کنند: دستگاه دارای پورت‌های مادگی و کابل اتصال دارای پایانه‌های نر است. سیگنال از دستگاه مبدأ از طریق پورت به کابل اتصال و سپس به مقصدی که دستگاه نمایشگر است منتقل می‌شود.

درگاه VGA سیگنال‌های آنالوگ را حمل می‌کند. سیگنال دیجیتال دریافتی از منبع به سیگنال آنالوگ تبدیل شده و از طریق کابل منتقل می‌شود. اگر دستگاه نمایشگر یک مانیتور قدیمی باشد، سیگنال های آنالوگ را می پذیرد و دیگر تبدیل انجام نمی‌شود.

با این وجود، اکثر دستگاه‌های نمایشگر در حال حاضر دیجیتال هستند. بنابراین سیگنال آنالوگ از کانکتور VGA را به سیگنال دیجیتال تبدیل می‌کنند. این تبدیل از دیجیتال به آنالوگ به معکوس باعث کاهش کیفیت ویدیوی VGA می‌شود.

سیگنال‌های ویدئویی که از طریق DVI ارسال می‌شوند نیازی به تبدیل ندارند زیرا فقط دیجیتالی هستند. بنابراین کیفیت تصویر بهتر است. برای ویدیوهای متنی یا حتی SD (با کیفیت استاندارد) این تفاوت ممکن است مشهود نباشد، اما برای ویدیوهای HD و تصاویر با وضوح بالا، این تفاوت آشکار است.

کابل‌ها

در مقایسه VGA و DVI، یک مسئله وجود دارد که باید به آن اشاره کنیم. برای درگاه‌های VGA و DVI، کیفیت سیگنال تحت تأثیر کیفیت و طول کابل است. کابل‌هایی که سیگنال‌ها را حمل می کنند تحت تأثیر تداخل قرار می‌گیرند. هنگامی که یک سیگنال در یک سیم جریان ناخواسته‌ای را به یک سیم مجاور القا می‌کند، تداخل یا نویز رخ می‌دهد. در مقایسه با DVI، کابل‌های VGA بیشتر در معرض تداخل الکتریکی و نویز هستند. کابل های با کیفیت و ضخیم که ایجاد عایق مناسبی دارند این مشکل را برطرف می‌کنند.

برای کابل‌های با طول زیاد، کاهش سیگنال بیشتر رخ می‌دهد. به طور مشابه، کابل‌های VGA بیشتر در معرض این مشکل هستند. کابل DVI می‌تواند تا 4.5 متر طول داشته باشد و برای نمایشگرهایی با وضوح 1200 × 1920 استفاده شود. کابل VGA می‌تواند تا 15 متر طول داشته باشد و برای نمایشگرهایی با وضوح 1080 × 1920 استفاده شود. برای مسافت‌های طولانی تر، تقویت کننده DVI برای کاهش تضعیف سیگنال مورد نیاز است. البته در کابل‌های جدید رزولوشن پشتیبانی شده VGA و DVI از اعداد گفته شده بالاتر رفته است اما با توجه به ضعف این کابل‌ها برای کیفیت تصویر بهتر پیشنهاد می‌شوند از HDMI یا DisplayPort استفاده کنید.

فقط یک نوع درگاه VGA وجود دارد و آبی رنگ است. با این حال، سه نوع کانکتور DVI وجود دارد که عبارتند از DVI-D، DVI-A و DVI-I. که مدل A برای انتقال سیگنال‌های آنالوگ، D برای سیگنال‌های دیجیتال و I برای انتقال هر دو نوع سیگنال استفاده می‌شود. عمده‌ترین مدل DVI استفاده شده در مانیتورها از نوع I می‌باشد.

مقایسه

درگاهDVIVGA
نمایشبا استفاده از نمایشگری که از DVI پشتیبانی می‌کند می توانید به تصاویر واضح‌تر، سریع‌تر و دقیق‌تر دست یابید.از آنجایی که سیگنال‌های آنالوگ مستعد نویز هستند، کیفیت تصویر در تبدیل دیجیتال به آنالوگ کاهش می‌یابد.
مشخصات کلی39 پین، سیگنال دیجیتال15 پین، سیگنال آنالوگ
سازگاریمی‌تواند به استانداردهای دیگر مانند HDMI و VGA تبدیل شود.مبدل های VGA به DVI و HDMI موجود است.

مقایسه سریع درگاه VGA و DVI

منبع: MiniTool

2 دیدگاه برای “VGA و DVI: تفاوت این دو درگاه چیست؟”

  1. نقاط قوت
    • مقاله با شکل های که داشت خیلی بهتر ،و عالی بود
    نقاط ضعف
    • نداشت من ضعفی ندیدم عالی بود

    سایت خوب بود من استفاده کردم با شکل توضیح داده بود خوب بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + 14 =

درحال بارگذاری ...