پنل VA - دانش رایانه

پنل MVA ،VA و SVA در مانیتور چیست؟ + جدول مقایسه

یکی از ویژگی‌های مهم در انتخاب مانیتور کامپیوتر نوع پنل آن می‌باشد. در بازار فعلی لپ تاپ و مانیتورهای با پنل‌های IPS، TN و VA وجود دارند. با دانش رایانه فروشنده برتر انواع مانیتور استوک و لپ تاپ استوک همراه باشید تا در این مقاله به بررسی و معرفی پنل انواع VA بپردازیم و در انتها با جدول، هر سه پنل موجود را مقایسه کنیم. برندهای مختلف از این نوع پنل با توجه به قیمت اقتصادی و کیفیت مناسب امروزه بیشتر از قبل در محصولات خود استفاده می‌کنند.

پنل VA چیست؟

VA مخفف تراز عمودی (vertical alignment) است و نوعی فناوری صفحه نمایش LED محسوب می‌شود. پنل‌های VA دارای بهترین کنتراست و عمق تصویر در میان سایر انواع اصلی پنل‌های صفحه نمایش TN و IPS هستند اما ترین زمان پاسخگویی آن‌ها بالاست. به این ترتیب، ممکن است بخواهید قبل از انتخاب یک پنل VA به عنوان یک مانیتور بازی تجدید نظر کنید. ما کنتراست را مهمترین عامل در کیفیت تصویر مانیتور می دانیم، بنابراین اگر به دنبال بهترین تصویر ممکن هستید دانش رایانه صفحه نمایش VA را به شدت توصیه می‌کند. شما می‌توانید خرید انواع مانیتور استوک را در فروشگاه اینترنتی دانش رایانه با پنل‌های مختلف IPS، TN و VA با ارزان ترین قیمت و بالاترین کیفیت تجربه کنید.

تفاوت پنل های VA و SVA چیست؟

هنگام خرید مانیتور رایانه شخصی یا حتی یک لپ تاپ مخصوص بازی، ممکن است نمایشگرهایی با پنل SVA به جای VA مشاهده کنید. SVA مخفف “تراز فوق العاده عمودی” (super vertical alignment) است و واژه ای است که توسط سامسونگ ایجاد شده است. به طور خلاصه، SVA نوعی پنل VA است که ادعا می کند زاویه دید بهتری را به ارمغان می آورد. به همین دلیل است که برخی می‌گویند SVA مخفف “زاویه دید فوق العاده” است. در هر صورت، SVA به معنی کیفیت تصویر بهتر هنگام مشاهده صفحه از کنار، بالا، پایین یا در فضاهای بسیار آفتابی و روشن است. به گفته سامسونگ، پنل‌های SVA با قرار دادن کریستال‌های مایع در جهات مختلف، به زاویه دید بهتری دست می‌یابند و به بینندگان اجازه می‌دهد تا بدون توجه به زاویه دیدشان، یک رنگ را ببینند. سامسونگ می گوید: “با شکل دادن به ساختار سلول کریستال مایع به عنوان یک بومرنگ و تقسیم هر پیکسل به دو بخش مختلف که در جهت‌های مخالف قرار دارند، زاویه دید دیگر مسئله‌ای نیست”.

با این حال، یک صفحه نمایش IPS احتمالاً هنوز زاویه دید بهتری نسبت به یک صفحه نمایش SVA ارائه دارد. پنل‌های SVA همچنین از تثبیت کننده های پلیمری استفاده می کنند که تصور می‌شود انتقال تصویر بهتری را به همراه می‌آورد و قدرت کمتری نسبت به پنل‌های معمولی VA مصرف می‌کند.

پنل MVA چه ویژگی‌هایی دارد و چگونه کار‌ می‌کند؟

با ادامه تحقیقات در مورد سیستم VA منجر به اصلاحی شد که فوجیتسو از آن به عنوان MVA یعنی فناوری تراز عمودی چند‌دامنه (Multi-domain Vertical Alignment) یاد می‌کند.

پنل mva - دانش رایانه

فناوری VA تک دامنه معمولی به طور یکنواخت مولکوله‌ای کریستال مایع (LC) را کج می‌کند تا مقیاس خاکستری متوسط ​​را نشان دهد. به دلیل تراز یکنواخت مولکول‌های LC، روشنایی بسته به زاویه دید تغییر می‌کند. هنگامی که این نوع پیکسل از جلو مشاهده می‌شود، بیننده تنها قسمتی از نور را که وارد سلول LC ​​می شود می بیند. علت این اثر دو جزیی بودن مولکول‌های LC کج شده برای بینندگان از جلو است. اگر سلولی در این حالت در جهت شیب مشاهده شود، روشنایی ناپدید می شود و ناحیه تاریک به نظر می‌رسد. از طرف دیگر، اگر سلول در جهت عادی مشاهده شود، اثر شکست دوگانه توسط مولکوله‌ای LC به حداکثر می‌رسد. نتیجه این عملکرد این است که پنل روشنایی بالایی تولید می‌کند.

MVA این مشکل را با ایجاد زاویه مولکول‌های LC در بیش از یک جهت در یک سلول حل می‌کند. این امر با تقسیم سلول به دو یا چند ناحیه که دامنه نامیده می شوند انجام می‌شود. این کار با استفاده از برآمدگی بر روی سطوح شیشه‌ای برای پیش قرار دادن مولکول ها در جهت مورد نظر انجام می‌شود. با ترکیب نواحی مولکول‌های جهت‌دار در یک سو با نواحی مولکول‌ها در جهت مخالف و با کوچک شدن مناطق، می‌توان روشنایی سلول‌ها را در طیف وسیعی از زاویه دید یکنواخت نشان داد.

بهبودهای MVA :

به نظر می‌رسد که حداقل چهار دامنه برای تعادل ویژگی‌هایی مانند نسبت کنتراست، رنگ و روشنایی در زوایای مختلف مورد نیاز است. زاویه دید MVA-LCD های چهار دامنه 160 درجه یا بیشتر و هر دو به صورت عمودی و افقی می‌باشد. هنگامی که آنها برای اولین بار در اواخر سال 1997 معرفی شدند، دارای حداکثر نسبت کنتراست 300:1 بودند. بهبود نشت نور متعاقباً این میزان را به 500:1 بهبود بخشید. مقادیر روشنایی به طور مشابه از 200 سی‌دی در متر‌مربع به 250 سی‌دی در متر‌مربع دارای بهبود بوده است. زمان پاسخ اولیه نیز به سرعت 25 میلی‌ثانیه، زمان افزایش 15 میلی‌ثانیه و زمان پوسیدگی 10 میلی ثانیه یا کمتر بود. زمان پاسخگویی 10 میلی‌ثانیه از سفید به سیاه (GtG) بسیار سریع است. این ویژگی MVA-LCD ها را برای بازتولید تصاویر متحرک مناسب می‌کند. زمان GtG قابل تشخیص ترین انتقال تصویر به چشم انسان است. شما می‎‌توانید همه این ویژگی‌ها را در قسمت مشخصات هر مانیتور استوک در دانش رایانه بررسی کنید.

جدول مقایسه انواع پنل‌ها:

TNVAIPS
عملکردسریعترین: بهترین زمان پاسخگویی, بالا‌ترین نرخ بهنگام سازی, کمترین تاری و لگ تصویربد ترین زمان پاسخگویی; نرخ بهنگام سازی قابل قبولزمان پاسخگویی ضعیفتر نسبت به TN, زمان پاسخگویی بهتر نسبت به VA
صفحه نمایشبدترین زاویه دید و رنگزاویه دید بهتر از TN و ضعیفتر از IPS; بهترین کنتراست و عمق تصویربهترین زاویه دید و کیفیت رنگ
قیمت ارزان ترینبستگی به مدل قابل رقابت با TNگران ترین
بهترین حوزه برای استفادهبازی (گیمینگ)روزمره و عادیحرفه‌ای

در فروشگاه اینترنتی دانش رایانه به سادگی می‌توانید انواع مانیتور های استوک وارداتی با پنل‌های VA ،IPS و TN را با قیمت کاملا اقتصادی خرید کنید. همچنین این محصولات استوک سالم، دارای تست کامل و بدون پیکسل سوختگی همراه با ضمانت هستند. ارسال به سراسر کشور و هفت روز مهلت تست جهت اطمینان شما از محصول وجود دارد.

منبع: Tom’s Hardware | Pctechguide

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 2 =

درحال بارگذاری ...