نرخ تازه سازی (Refresh Rate) - دانش رایانه

نرخ تازه سازی یا رفرش ریت (Refresh Rate) چیست؟

اگر به دنبال یک مانیتور کامپیوتر یا هر نوع دستگاه دیجیتالی که دارای صفحه نمایش باشد هستید، ویژگی‌های زیادی برای بررسی و بحث وجود دارد. اما یکی از بزرگترین سوالات در هنگام خرید مانیتور استوک مدل وارداتی یا نمایشگر نو این است که نرخ تازه سازی چیست و چقدر برای تعیین محصول انتخابی شما اهمیت دارد؟ آیا این ویژگی در کیفیت تصویر تأثیر می‌گذارد و آیا میزان تازه سازی پایین می‌تواند در خستگی چشم نقش داشته باشد؟ در این مقاله، ما پاسخ این سوالات و موارد دیگر را بررسی می کنیم. با دانش رایانه فروشند برتر محصولات استوک از جمه مانیتور و کیس استوک همراه باشید.

تعریف نرخ تازه سازی یا رفرش ریت (Refresh Rate)

با توجه به تعریف TechTarget، تعریف اساسی از نرخ تازه سازی به شرح زیر است:

تعداد دفعاتی که تصویر صفحه نمایش در هر ثانیه رنگ آمیزی یا تجدید می‌شود. نرخ تازه سازی بر حسب هرتز بیان می‌شود، بنابراین نرخ تازه سازی 75 هرتز به این معنی است که تصویر 75 بار در ثانیه تجدید و تازه سازی می‌شود.

با این حال، ارائه برخی اطلاعات اضافی نیز مهم است. نرخ تازه سازی توسط خود مانیتور تولید می‌شود و نه پردازنده یا کارت گرافیک. از این نظر، آن را با یک اصطلاح مشابه دیگر که نرخ فریم نام دارد، متفاوت می‌کند. این ویژگی در هر دو مدل استوک و نو مانیتور های کامپیوتر یکسان و تفاوتی ندارد.

یکی از راه‌هایی که می‌توان به آن فکر کرد این است که این دو معیار عملکرد باید پشت سر هم کار کنند. بنابراین، برای حداکثر عملکرد شما نیاز به یک مانیتور با نرخ تازه سازی بالا و سیستمی دارید که بتواند نرخ فریم بالایی نیز تولید کند. اگر هر یک از آنها استاندارد نباشند ممکن است کیفیت صفحه نمایش تحت تأثیر قرار گیرد و مزایای کامل را تجربه نکنید.

تعریف نرخ تازه سازی - دانش رایانه

نرخ تازه سازی ایده‌آل کدام است؟

تا همین اواخر، 60 هرتز به عنوان نرخ تجدید استاندارد برای انواع مانیتور نو و استوک رومیزی و برای کاربران در نظر گرفته می‌شد، که ممکن است هنوز کافی باشد. با این حال، نرخ تازه سازی حدود 60 هرتز با یک سری مسئله‌هایی همراه است که ممکن است به مشکلاتی مانند خستگی چشم کمک کند و باعث ایجاد ناراحتی در خیره شدن طولانی مدت به صفحه بشود. به همین دلیل، حتی برای استفاده‌های ابتدایی، 75 هرتز به عنوان نقطه شروع بهتری برای مانیتور کامپیوتر در نظر گرفته می‌شود.

برای فعالیت‌های پیشرفته‌تر، مانند گیمینگ یا بازی های با وضوح بالا، شما باید نرخ تازه سازی بیشتر کنید و 120 هرتز ممکن است نقطه شروع بهتری در نظر گرفته شود. طبق گفته Digital Trends، در این نوع نرخ رفرش ریت با فرض اینکه نرخ فریم شما یکپارچه است، شما باید از نظر احساس نرمی حرکات مکان نما موس نیز متوجه پیشرفت‌هایی شوید. امروزه اکثر مدل‌های نو و استوک مانیتور دارای نرخ تازه سازی 144 هرتز هستند. حتی مدل‌هایی از لپ تاپ استوک که به طور تخصصی برای گیمینگ تولید می‌شوند هم دارای نرخ 144 یا 120 هستند. این محدوده برای نمایش بهتر تصاویر گزینه‌ای ایده‌آل است.

به طور موثر، اگر یک مانیتور با نرخ این محدوده دارید و کارت گرافیک و پردازنده شما قادر به تولید نرخ فریم بالا هستند، باید بهبودهای قابل توجهی در کیفیت تصویر و حرکت مشاهده کنید. با بازی و برنامه های بصری بیشتر، این می‌تواند تفاوت بزرگی برای شما ایجاد کند.

اطلاعات نرخ تازه سازی - دانش رایانه

نظر نهایی

نرخ تازهی سازی یا Refresh Rate هنگام خرید مانیتور کامپیوتر بسیار مهم است زیرا تعیین می‌کند که چند بار در ثانیه صفحه نمایش به روز می شود. بر خلاف نرخ فریم که توسط سیستم کامپیوتر تولید می شود، نرخ تازه سازی توسط خود مانیتور تولید می شود. با این وجود، این دو مفهوم در کنار هم کار می کنند و هر دو باید کاملاً با یکدیگر همسو باشند.

منبع : ViewSonic


بیشتر بخوانید :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 4 =

درحال بارگذاری ...