زمان پاسخگویی مانیتور چیست؟

زمان پاسخگویی یا Response Time در مانیتور چیست؟

زمان پاسخگویی یا پاسخ‌دهی (Response Time) یکی از ویژگی‌هایی است که هنگام خرید و بررسی مانیتور باید در نظر بگیرید. زمان پاسخگویی می‌تواند یکی از پیچیده‌ترین ویژگی‌هایی باشد که باید در مانیتور استوک یا آکبند به آن توجه داشته باشید. دلیل این توجه نادیده گرفته‌شدن زمان پاسخگویی است زیرا این ویژگی برای کاربری روزمره قابل درک و تشخیص نیست. زمان پاسخ مانیتور به مدت زمان تغییر رنگ‎‎های صفحه‌نمایش و مشاهده آن‌ها مرتبط است. این ویژگی تنها برای مانیتور نیست و در صفحه‌نمایش لپ‌ تاپ استوک یا مدل‌های نو نیز استفاده می‌شود و برای خرید این محصولات هم باید آن‎‌را بررسی کنید. اگر به دنبال خرید یک مانیتور یا لپ‌تاپ گیمینگ هستید یا در زمینه‌هایی مانند گرافیک و رندرینگ فعالیت می‌کنید که به شدت به ویدیو یا سایر موارد وابسته است، زمان پاسخگویی برای شما بسیار مهم است و می‌تواند تفاوت زیادی ایجاد کند.

برای آشنایی با زمان پاسخگویی مانیتورها و اینکه چگونه می‌تواند تجربه مشاهده شما را تغییر دهد، ادامه مطلب را با دانش رایانه که به‌عنوان مرجع خرید انواع کالای دیجیتال استوک با ضمانت شناخته شده است، همراه باشید.

تعریف زمان پاسخگویی مانیتور

زمان پاسخگویی مانیتور به زمانی گفته می‌شود که پیکسل‌های صفحه‌نمایش برای تغییر از یک رنگ به رنگ دیگر لازم دارند. این مشخصه معمولا با معیار مدت‌زمان سیاه به سفید و دوباره تغییر به سیاه اندازه‌گیری می‌شود و واحد آن، میلی‌ثانیه است. بااین‌حال در محصولات جدیدتر اغلب معیار به‌صورت خاکستری به خاکستری (GtG) است و حتی گاهی اوقات فقط سیاه به سفید نیز وجود دارد.

میانگین زمان تغییر رنگ سیاهی به سفید و دوباره سیاه در مانیتورهای معمولی عموما 10 میلی‌ثانیه است. مانیتور و لپ‌تاپ‌های جدید باتوجه‌به پیشرفت در توسعه پنل، زمان پاسخگویی کمتر از 10 میلی‌ثانیه دارند. هرچه زمان پاسخ‌دهی مانیتور کمتر باشد، تولید تصویر و نمایش حرکات بهتر است. برخی از انواع پنل‌ها نسبت به سایرین زمان پاسخ بهتری دارند، برای مثال، پنل‌های TN از گذشته تا الان زمان پاسخگویی بهتری نسبت به پنل‌های IPS پاسخگو دارند. بااین‌حال در پنل‌های جدید nano IPS این ویژگی تغییر و دارای بهینه‌سازی کلی می‌باشد.

زمان پاسخگویی مانیتور

سیاه به سفید به سیاه

تغییر رنگ سیاه به سفید به سیاه معیار استاندارد زمان پاسخگویی است. سیاه به سفید به سیاه با تعیین زمان برای بازگشت کامل (سفید) به غیرفعال (سیاه) دوباره به حالت فعال اندازه‌گیری می‌کند. با این اندازه‌گیری زمان، می‌توانید تعیین کنید که یک پیکسل چقدر طول می‌کشد تا رنگ‌ها را تغییر دهد. برای مثال، در LCD، سرعت بالارفتن و سپس پایین آمدن کریستال مایع، زمان را تعیین می‌کند. زمان پاسخگویی سیاه به سفید به سیاه معمولا بالا هستند و این به دلیل جابه‌جایی رنگ کندتر است. این نوع زمان‌ پاسخ برای کاربران روزمره رایانه است که بیشتر به ارگونومی مانیتور علاقه‌مند هستند.

بیشتر بخوانید: فریم ریت (Frame Rate) یا نرخ فریم چیست؟

خاکستری به خاکستری (GtG)

خاکستری به خاکستری (GtG) بر حسب درجه‌بندی متوسط عمل می‌کند، به این معنی که این پیکسل‌ها به طور کامل غیرفعال نمی‌شوند. در صفحه‌نمایش‌های LCD به طور عمومی 256 حالت خاکستری داریم. زمان پاسخ خاکستری به خاکستری بسیار سریعتر است و برای کسانی که علاقه مند به تجربه بازی و فیلمبرداری بهتر هستند عالی است. همچنین توجه به نحوه اندازه‌گیری آن هم مهم است. در حالی که سیاه به سفید به سیاه کل زمان رفت و برگشت را محاسبه می‌کند، خاکستری به خاکستری با گرفتن چندین توالی زمانی انتخاب شده و سپس به دست آوردن میانگین اندازه‌گیری می‌شود. این کل زمان تغییر رنگ یک پیکسل بر حسب میلی‌ثانیه است.

رنگ‌ها چگونه ساخته می‌شوند؟

با تمام این صحبت‌ها در مورد سیاه، سفید و خاکستری، احتمالا از خود می‌پرسید که رنگ در صفحه‌نمایش چگونه ساخته می‌شود. نمایشگرهای LCD معمولاً سه زیرپیکسل در هر پیکسل دارند و مانیتورها می‌توانند میلیون‌ها پیکسل را روی یک نمایشگر داشته باشند (یک صفحه‌نمایش 4K شامل حدود 8.3 میلیون پیکسل است). هر یک از این سه زیرپیکسل موجود در یک پیکسل دارای فیلترهای رنگی از نور قرمز، سبز و آبی درون خود هستند. با تغییر قسمت‌های فعال و غیرفعال این سه پیکسل می‌توانید رنگ‌های مختلفی تولید کنید.

بنابراین، زمان پاسخ اندازه‌گیری مدت زمانی است که طول می‌کشد تا این پیکسل‌ها خاموش شوند یا به طور علمی‌تر، نور را مسدود کنند. خاکستری به خاکستری بر اساس طرح رنگ و جابه‌جایی بین هر سایه خاکستری عمل می‌کند. اما تغییرات رنگی به روشی مشابه با استفاده از درجه‌بندی متوسط تولید می‌شوند.

تأخیر در تصاویر یا Latency چیست؟

تأخیر یا Latency اصطلاحی است که ممکن است هنگام تحقیق در مورد زمان پاسخگویی به آن برخورد داشته باشید. برخی اشخاص ممکن است این دو اصطلاح را اشتباه بگیرند؛ زیرا هر دو شامل زمان‌بندی هستند و از میلی‌ثانیه استفاده می‌کنند؛ اما تفاوت بین آن‌ها وجود دارد. تأخیر به داده‌هایی اشاره دارد که در انتظار پاسخ هستند، نه زمان تغییر رنگ. زمان پاسخ‌دهی همچنین می‌تواند با عباراتی مانند تاخیر ورودی اشتباه گرفته شود که خطای ناشی از عدم پاسخگویی توسط خود مانیتور است.

تأخیر به‌سادگی به زمان ارسال درخواست و مدت زمانی که در انتظار پاسخ است اشاره دارد. پس از پردازش و دریافت، خلاصه تأخیر رفت‌وبرگشت و زمان سرویس را خواهید داشت. بااین‌حال، Latency بهبودیافته می‌تواند زمان پاسخگویی شما را حتی تا یک میلی‌ثانیه کامل بهبود بخشد!

چرا زمان پاسخ‌دهی مانیتور مهم است؟

اگر یک کاربر معمولی اینترنت هستید، به این معنی که با سیستم خود فقط فعالیت‌های اداری و معمولی روزمره مانند خرید یا مطالعه انجام می‌دهید، زمان پاسخ واقعاً عامل مهمی برای شما نیست. در واقع، حتی اگر مرتباً از رایانه شخصی خود برای کارهایی مانند تماشای فیلم یا ویدئو هم استفاده می‌کنید، باز هم ممکن است زمان پاسخگویی برای شما چندان تاثیر گذار نباشد.

ام اگر یک فیلم‌بردار یا یک گیمر هستید، زمان پاسخگویی برای شما بسیار مهم است. داشتن نرخ پاسخ کمتر، مانند یک تا پنج میلی‌ثانیه، می‌تواند تفاوت را برای شما ایجاد کند. همچنین امکان حرکت متمایزتر و حداقل حالت شبح تصویر را فراهم می‌کند.

اما به‌خاطر داشته باشید، اگر فردی هستید که از خستگی چشم و سردرد رنج می‌برید، زمان پاسخ کمتر می‌تواند به این معنی باشد که مانیتور پردازش تصویر پیچیده؛ مانند روشنایی افزایش‌یافته یا فیلترهای نور آبی را که از چشمان شما محافظت می‌کنند حذف می‌کند. یک مانیتور بسیار واکنش‌گرا ممکن است برای شما مناسب نباشد.

بیشتر بخوانید: نرخ تازه سازی یا رفرش ریت (Refresh Rate) چیست؟

زمان پاسخ‌دهی مانیتور

آیا باید زمان پاسخگویی بهتر را در نظر بگیرید؟

اگر گیمر، گرافیست حرفه‌ای یا فیلم‌بردار هستید، کاملاً بله!

برای مثال، اگر در ورزش‌های الکترونیکی رقابتی هستید، پس داشتن زمان پاسخ بهتر برای اطمینان از بالا ماندن شما ضروری است. اما اگر کاربر روزمره هستید، برای مواردی مانند کسب‌وکارهای حرفه‌ای یا فقط فعالیت اداری معمولی، زمان پاسخ ممکن است عامل شماره یک شما نباشد.

در نهایت اگر به دنبال یک مانیتور یا لپ‌تاپ استوک عالی با زمان پاسخگویی هستید، محصولات فروشگاه اینترنتی دانش رایانه می‌تواند یک گزینه ایده‌آل برای شما باشند. این محصولات کاملا سالم و اورجینال هستند و با بهترین وضعیت ظاهری و فیزیکی به فروش می‌رسند. تمام کالاهای استوک دانش رایانه از جمله مانیتور، کیس و لپ‌تاپ استوک دارای ضمانت سلامت و مهلت تست هستند تا خیال شما از بابت خرید آسوده باشد. همچنین سفارش‌ها با بسته‌بندی مناسب به سراسر کشور ارسال می‌شود.

منبع: ViewSonic


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + 20 =

درحال بارگذاری ...